Jak kształtują się zarobki w Krakowie

Zarobki są uzależnione od firmy, poziomu stanowiska, a także często od branży, w której pracujemy. Obecnie, i jest tak nie tylko w Krakowie, ale w całej Polsce, najwyższe są w branży IT. Szczególnie w przypadku developerów, którzy dobrze posługują się jednym lub kilkoma językami programowania, dochodzą one do bardzo wysokich kwot. W każdej branży zarobki wykazują tendencję wzrostową.

Patrząc na rynek szeroko i biorąc pod uwagę różne branże średnia zarobków w Krakowie w poprzednim roku wyniosła ok. 5200 pln brutto.  W przypadku stanowisk specjalistycznych średnia to ok. 4800 pln brutto, natomiast kierowniczych zdecydowanie wyżej: 9200 pln brutto.

Widoczne są różnice w zarobkach między osobami pracującymi w większych firmach (powyżej 250 pracowników), a tych pracujących w mniejszych. Są to różnice sięgające ok. 1500 pln brutto.

Coraz więcej pracodawców zauważa, że zadowolony pracownik to pracownik bardziej wydajny, tak więc zarobki i benefity zdecydowanie rosną. Ma na to także wpływ obecna sytuacja na rynku pracy – jest to zdecydowanie rynek pracownika, więc firmy nie mają wyboru – jeśli chcą zatrudniać nowe osoby oraz utrzymać stałych pracowników, muszą podnosić poziom wynagrodzeń. Zmiany także są wprowadzane w wyniku tego, że w Krakowie jest wiele i powstaje coraz więcej firm z kapitałem zagranicznym. Wprowadzają one tutaj zachodnie standardy związane z pracą, wynagrodzeniami i benefitami, co wymusza na firmach z kapitałem polskim dążenie do tych standardów i szybkie wprowadzanie zmian.

Comments are closed, but trackbacks and pingbacks are open.