Rekrutacja kadry menadżerskiej i zarządzającej

Menedżerowie i wyższa kadra zarządzająca mimo rozwijających się portali internetowych dedykowanych dla tej grupy, w dalszym ciągu korzystają głównie z doświadczeń wyspecjalizowanych rekruterów i agencji.  Dostępność narzędzi typu Executive Search Portal, dostarcza coraz większych możliwości. Portale tego rodzaju oferują dostęp do potencjalnych kandydatów na stanowisko wg różnych kategorii; specjalizacji, branży, czy docelowej lokalizacji geograficznej. Posiadanie w jednym miejscu różnych ofert dostępnych wg różnych kryteriów wyszukiwania jest pomocnym rozwiązaniem, z którego korzysta coraz większa rzesza menedżerów. 

Podejścia opartego na bezpośrednim zaufaniu nie zastąpi jednak portal internetowy; nic bowiem nie może zastąpić zaufania pomiędzy klientem a rekruterem i rekomendowanym przez niego kandydatem. Powodów jest kilka. Po pierwsze rekruter specjalizujący się w wysokich stanowiskach, często zorientowany jest branżowo, co oznacza, że posiada zbudowane relacje np. w przemyśle petrochemicznym, które powodują, że trafiają do niego aktualne oferty. Oczywiście równocześnie posiada znaczące portfolio kandydatów (wykorzystując je w sytuacjach ‘lateral recruitment’). Nierzadkie są przypadki powrotów na stanowiska zarządcze osób wcześniej zwolnionych, czego przykładem było ponowne wejście Steva Jobsa po dziesięciu latach do firmy Apple. Należy również pamiętać, że w przypadku tego typu pozycji (ale również pozycji menedżerskich), często rekrutacje nie są jawne; zachowanie szczególnej poufności jest czynnikiem krytycznym, wpływającym np. na notowania firm na giełdach. 

Ten typ rekrutacji wymaga od konsultanta wyjątkowej znajomości potencjalnych kandydatów. O ile nie jest zgodne z etyką rekomendowanie kandydata, którego ten  zrekrutował wcześniej do innej firmy, o tyle może włączyć go do rekrutacji, gdy znajomość wynika z projektów, podczas których kandydat nie przeszedł wszystkich etapów lub sam zrezygnował. Wiedza odnośnie przyczyn rezygnacji, czy śledzenie kolejnych sukcesów i porażek kandydatów daje unikalną możliwość dopasowania ich do odpowiedniego środowiska i wyzwań jakie przed nimi będą stały. 
Bliższe poznanie kandydata odgrywa szczególną rolę na pozycjach typu executive, bardziej niż w przypadku stanowisk niższego szczebla. Decyduje o tym zakres odpowiedzialności za skutki decyzji biznesowych zarówno w średnim, jak i długim horyzoncie czasowym. 

Sprawdź ofertę agencji rekrutacyjnej sp.pl.

Comments are closed, but trackbacks and pingbacks are open.