Rekrutacja pracowników w Krakowie – specyfika krakowskiego rynku pracy

Coraz większa liczba firm (zarówno polskich, jak i zagranicznych), które otwierają swoje biura i zakłady produkcyjne w Krakowie i najbliższych okolicach powoduje, że pracownicy nie mają trudności ze znalezieniem pracy. Dodatkowo obecna sytuacja na rynku, która jest określania jako „rynek pracownika” powoduje, że można znaleźć ofertę zapewniającą ciekawe stanowisko z dobrym wynagrodzeniem.

Z drugiej strony do Krakowa przeprowadza się coraz więcej osób. Uczelnie wyższe, które oferują coraz to nowe kierunki i przyciągają studentów, pozwalają na kształcenie kadry, która będzie mogła podjąć zatrudnienie. Dlatego też w Krakowie cały czas procesy rekrutacji przebiegają dość sprawnie. 

Specyfika krakowskiego rynku pracy jest sprzyjająca zarówno dla przedsiębiorców, jak i dla pracowników. W związku z powstawaniem nowych firm w regionie i w samym Krakowie coraz częściej jednak pojawia się deficyt pracowników (szczególnie w przypadku stanowisk związanych z produkcją). W przypadku stanowisk, gdzie oczekiwane są bardzo konkretne umiejętności (np. znajomość języka mandaryńskiego, czy też znajomość kilku języków) także rekrutacje mogą się znacznie przedłużać. Jednak jest to charakterystyczne dla całej Polski, a nie tylko rynku krakowskiego.

Z punktu widzenia firm coraz istotniejsze jest to, aby obok konkretnych umiejętności zawodowych pracownik posiadał kompetencje miękkie, np.  umiejętności szybkiego uczenia się, umiejętności współpracy, zarządzania zespołem. Z kolei, aby przyciągnąć i zatrzymać pracowników, pracodawcy muszą zadbać o atrakcyjność warunków pracy, w tym wynagrodzeń.

Comments are closed, but trackbacks and pingbacks are open.