Zmiana pracy w Polsce – dlaczego i jak często zmieniamy pracę w naszym kraju

Zmiany na rynku pracy, wchodzące na rynek pracy kolejne pokolenia oraz fakt dużej zmienności w ogóle w obecnym świecie powoduje, że zmiany pracy stały zdecydowanie częstsze niż jeszcze kilka lat temu. Obecnie osoby, pracujące w jednej firmie 10 lat lub dłużej należą do rzadkości. Zmiany wynikają z chęci rozwoju, potrzeby poznania nowego środowiska, nowej branży czy też wzrostu wynagrodzenia.

Pracodawcy, którym zależy na konkretnych umiejętnościach i doświadczeniu pracownika z innej firmy, są w stanie zaproponować ofertę, która będzie dla niego atrakcyjna. Dlatego też, przy obecnym rynku pracownika, nie ma problemu, aby zmieniać pracę nawet co kilka lat. 

Najczęstsze przyczyny zmiany pracy, podawane przez pracowników, to:

  • wyższe zarobki, brak możliwości rozwoju,
  • brak możliwości awansu, nuda i rutyna,
  • zła atmosfera pracy.

Rekruterzy, którzy kontaktują się z kandydatami, wiedzą także, że w obecnych realiach rynkowych zmiany co kilka lat wynikają także z tego, że oferty często same trafiają do pracowników – poprzez znajomych, czy właśnie osoby profesjonalnie zajmują się rekrutacją. 

Z rzadszych, jednak także istotnych dla pracowników przyczyn zmian pracy,  można wskazać na łatwiejszy (krótszy) dojazd do miejsca pracy czy też możliwość zatrudnienia w oparciu o umowę o pracę. Coraz częściej pracownicy wskazują także kwestię elastyczności czasu pracy oraz możliwości pracy zdalnej – te aspekty stają się coraz ważniejsze przy podejmowaniu takiej decyzji. 

Patrząc na częstotliwość zmian pracy w obecnych czasach można zauważyć, że w przypadku osób rozpoczynających swoją karierę są one częstsze – zmiany pracodawcy i stanowiska mogą pojawiać się nawet co rok. Wynika to z faktu, że osoba wchodząca na rynek pracy w pierwszym okresie dużo się uczy, nabywa konkretnych umiejętności, a także chce poświęcić swój czas na to, aby zdobyć nowe uprawnienia / kwalifikacje. To pozwala jej sprawnie uzyskiwać lepsze stanowiska czy też wyższe wynagrodzenie. Rzadziej na zmianę pracy decydują się osoby z dłuższym stażem – często cenią sobie już wtedy stabilność, mają wypracowaną pozycję u pracodawcy i zmiany mogą wywoływać u nich dyskomfort.

Comments are closed, but trackbacks and pingbacks are open.